Easy PHP

Kişisel bilgisayarınızda hazırladığınız PHP ile kodlanmış sayfalarınızın çalışabilmesi için PHP kodlarını yorumlayarak HTML kodlarına dönüştüren bir yapıya ihtiyaç vardır. Bu yapının adı SUNUCU(SERVER)dur.

Normal şartlarda HOSTING (Ev Sahibliği, Barınma) hizmeti alınan şirketler WEB sitesi yayınlama işlemlerini bu SUNUCUlar ile yapmaktadırlar. Biz de hazırladığımız PHP Kodlu sayfalarımızı kişisel bilgisayarlarımızda çalıştırabilmek için YEREL SUNUCU (Local Host)’ya ihtiyacımız bulunmaktadır.

Bu noktada kurtarıcı bir program devreye girmekte ve SUNUCU, PHP ve MySQL (Veritabanı) ihtiyaçlarımızı tek seferde karşılamaktadır. Bu programı bilgisayarımıza kurduğumuzda APACHE sunucusu, PHP ve MySQL’i kurmaktadır.

Kurulumun yapılması ile bilgisayarımızda sunucumuz kurulacak ve “C:\Program Files\EasyPHP-Klasörü\www” klasörü bizim KÖK (ROOT) dizinimiz haline gelmektedir.

easyphp5

Programı çalıştırdığımızda resimdeki ekranı görmekteyiz. Eğer bir sorun yoksa Apache ve MySQL için yeşil ışık yanacak ve “Başlatıldı” ifadesi görünecektir.

Sorunsuz çalıştığını gördükten sonra İnternet Tarayıcımızı açıyoruz ve adres çubuğuna http://localhost/ yazıyoruz ve KÖK dizinimize ulaşıyoruz.

NOT: KÖK dizine direk PHP uzantılı dosya atarsanız göremezsiniz. Kök dizin içerisine klasör oluşturup içerisine dosyaları atmak en mantıklı yoldur.

Programın Adı EasyPHP

Son Sürümü İndirmek İçin

download

Reklamlar

2 Responses to Easy PHP

  1. […] Kişisel bilgisayarına Yerel Host kurmak. (Detaylı bilgi için) […]

  2. […] Apache Server öneriyorum. Buradan Ücretsiz İnidirebilirsiniz. […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: