PHP’de değişkenler

variablesDeğişken yeni, başlayanlar için biraz karışık bir kavram gibi göründe de programlama ile ilgilenenler bu kavrama fazlasıyla aşinadır. Değişken için kısaca bir kap ya da konteynır diyebiliriz (konteynır çok kısaca olmadı ama idare edin artık 🙂 ), yani içerisine GEÇİCİ SÜRELİ olarak her türlü veriyi koyabileciğiniz bir kap. ÖRN:  metin, sayı, harf ve başka değişkenler…

Değişken isimleri veririken dikkatli olamk gerekmektedir. Türkçe karakter, boşluk kesinlikle kullanılamaz. Boşluk yerine Büyük-Küçük harf dönüşümleri ya da “-“, “_” gibi karakterler kullanılabilir. ÖRN: KullaniciAdi, UserName, user_name,  user-name vb.

Belirlediğimiz ismin bir değişken olduğunu PHP’ye bildirmek için is değişken isminin başına $ işareti konulmak zorundadır. Bu işareti koymadığımız zaman isim olarak kullandığımız kelime tanınmayacak ve hata verecektir.

Değişken içerisine veriyi = operatörü ile koyabiliriz. Değişken =’in solunda, değer de sağ taraında yer almalıdır. ÖRN: $sayi=5;  Eğer değişken içerisine metin koymak istiyorsak, koyacağımız metni çift tırnak ( ” “) arasına ya da tek tırnak ( ‘ ‘ ) arasına koymalıyız.

ÖRN:

<?PHP

$kim=”Abuzer Kadayıf”;

echo $isim;

?>

Bu örnekte kim isimli değişkene Abuzer Kadayıf metnini yerleştirmiş olduk,  echo ile de ekrana yazdırdık.

DEĞİŞKENLERİN DEĞİŞKENLER ve METİNLERLE BİRLEŞTİRİLMESİ

Bazı durumlarda veritabanından verileri çekince birleştirerek yazmak gerekebilir ya da yazdıracağamız bir metnin içerisinde değişkenlere yer vermemiz gerekebilir. Böyle durumlarda kullanılan bir kaç yöntem bulunmaktadır.

<?PHP

$isim=”Ekrem”;

$soyisim=”Bora”;

echo “Hoşgeldiniz $isim $soyisim”;

echo “<br>”

echo ‘Hoşgeldiniz’.$işim.’  ‘.$soyisim;

echo “<br>”

echo ‘Hoşgeldiniz $isim $soyisim’;

?>

Örnekleri inceleyelim;

1. echo komutunda çift tırnak (“) kullanılmıştır. Bu durumda değişkenleri direk içerisine yazdığımızda değişkenler barındırdıkları değerleri yazacaklardır. Çıktısı aşağıdaki gibidir:

Hoşgeldiniz Ekrem Bora

3. echo komutunda tek tırnak (‘) kullanılmıştır. Bu durumda değişkenleri normal çalışmayacağı için metin ve değişkenleri farklı yazdırmamız gerekecektir. Bunu sağlayabilmek için metinler tırnak içerisine yazılmıştır, değişkenler de bu metinlere . (nokta) operatörü ile bağlanmıştır. Çıktısı aşağıdaki gibidir:

Hoşgeldiniz Ekrem Bora

5. echo komutunda, değişkenler tek tırnak içerisinde nasıl davranır onu görebiliyoruz. Çıktısı aşağıdaki gibidir:

Hoşgeldiniz $isim $soyisim

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: