phpMyAdmin ile Veri Tabanına Tablo Ekleme

Resim: MySQL tablo yapısı

veri tabanımız tablolardan oluşmaktadır ve gireceğimiz her değer bu tablolarda uygun yerlere kaydedilmelidir. Tabloların genel yapısı resim (mysql tablo yapisi) görülen excel sayfasına benzerlik göstermektedir. Değişkenler başlık satırında bulunur, her yeni eklenen veri bir satır olarak eklenir.


Resim: MySQL tablo yapısı2

örn: resimde (mysql tablo yapisi2) veri eklenim halini görebiliyoruz. Yeni bir kişiye ait bilgi eklemek istersek yeni bir satır olarak eklenecektir.

Veri Tabanına Nasıl Tablo Eklerim?

Bunun için öncelikle ekeyeceğimiz tablonun özelliklerine; içerisinde kaç tane alan olacağına, bu alanların adlarına ve bu alanlarda ne tür bilgi tutulacağına karar vermeliyiz. Biz örnek olarak resimdeki (mysql tablo yapisi) tabloyu oluşturalım.

Resim: Veritabanı içi

Veri tabanımızı oluşturmuş ancak tablo eklememiştik ve veri tabanımızı seçtiğimiz zaman resimdeki (veritabanı içi) ekrana ulaşıyorduk.

Resim: pma tablo ekle1

Yine aynı ekranı açıyoruz ve tablomuzun adı ile içerisinde kaç tane alan oluşturmak istediğimizi yazıyoruz ve git düğmesine tıklıyoruz. (pma tablo ekle1)

Resim: pma-tablo-ekle2

Yeni açılan pencerede alanların adlarını ve özelliklerini ekleyebileceğimiz bir arayüzle karşılaşıyoruz.(pma-tablo-ekle2)
Burada;

Alan: alanın adını yazmamız gereken yer

Tip: alanda ne tür veri kaydedeceksek ona uygun tipi seçmemizi salayan bölüm.

Boyut: Tip alanından seçtiğimiz bazı tiplerde uzunluk belirlememiz gerekebilir. Örn: isim en fazla 20 harf olsun diyebiliriz.

Karşılaştırma: Karakter kodlaması için kullanılıyor. Bilmiyorsak boş bırakabiliriz. Kendisi değer verecektir.

Özellikler: boş geçebiliriz

Boş: buradan içeriğin boş olup olamayacağını seçiyoruz. Örn: kişiyi numarasından ayırt edeceğimiz için numara alanının boş olmaması gerekir.

Varsayılan: Eğer yeni ver eklerken alanın birisine değer eklememişsek buraya yazmış olduğumuz değer o boş değerin yerine yazılacaktır.

Ekstra: burada dğere girmek yerine bir değerin otomatik olarak artmasını istiyorsak onu belirleyebiliyoruz. Örn: sıra numarası diye bir değişken belirlersek her seferinde bir önceki sıra numarasını alıp bir büyüğünü seçip tekrar veritabanına yazdırmak yerine buradan ototmatik arttır seçeneğini seçerek bir önceki değerden bir büyük sayının yazılmasını sağlayabiliyoruz.

Resim: pma-tablo-ekle3

Resimdeki (pma-tablo-ekle3) gibi boşlukları doldurarak tablomuzu oluşturabiliriz. Tabloyu oluşturduktan sonra resimdeki (pma-tablo-ekle4) ekrana ulaştıysak, tablomuz başarıyla oluşturulmuş demektir.

Resim: pma-tablo-ekle4

Artık soldaki menüden veri tabanımız seçtikten sonra o veritabanı için oluşturduğumuz tablolarımız listelenecektir (pma-tablo-ekle5-1 numaralı alan). O listeden istediğimiz tablomuza ulaşabiliriz. Tablomuzu açtığımızda resimdeki gibi tablonun yepısını göreceğiz. (pma-tablo-ekle5).  İstedeğimiz değişiklikleri tablo üzerindn yapabileceğimiz gibi, 2 numaralı alanı kullanarak da tabloya yeni alan ekleyebiliriz.

Resim: pma-tablo-ekle5

Reklamlar

12 Responses to phpMyAdmin ile Veri Tabanına Tablo Ekleme

 1. tuğba dedi ki:

  merhaba, bilgiler için teşekkürler.. birşey daha sormak istiyorum peki resim eklemeyi, onu boyulandırmayı nasıl yapıcaz? ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirim.iyi çalışmalar.

  • PHP'ci dedi ki:

   Veri tabanına resim eklemekten mi bahsediyorsunuz acaba yoksa sayfaya eklemek mi?
   soruyu tam olarak anlayamadım açıkçası?

 2. Atakan dedi ki:

  Merhabalar, veri tabanına resim eklemekten bahsediyor yanılmıyorsam çünkü;bende o sebebten dolayı sitenizi ziyaret ettim. Veri tabanından girilen resimleri örneğin e-ticaret sitelerinde ki gibi sıralamak 🙂

  • PHP'ci dedi ki:

   Bahsettiğiniz yapıda resimler değil sadece resimlerin isimleri veritabanına kaydedilir. Sıralama durumunda resim adları veri tabanından çekilir ve gösterilir.

   bir ürün veritabanına eklenirken;
   urun_id, urun_resim urun_ad, urun_kategori, urun_marka, urun_fiyat, urun_miktar gibi özelliklerin kaydedileceği tablo oluşturulur.
   123123, klavyex130.jpg, klavye x130, klavye, Microsoft, 59,90, 50 bir ürünün örnek verileri bu şekilde girilir.

   Resimlerin adları veritabanına eklenirken, resimlerde gibi bir klasöre yüklenir.
   Ürün resmi gösterileceği durumda benzeri bir kod kullanılır ve resim gösterilir…

 3. merhaba phpmy admine onay bekleyen tüm yorumları onaylamak için update wp_comments set comment_approved=’1′ where comment_approved=’0′; kodunu internette buldum ama nasıl ekleyebilirim

  • PHP'ci dedi ki:

   phpMyAdminde önce veritabanını seçip sonra üst bölümden SQL sekmesine geçin,
   açılan metin kutusuna ilgili kodu yazıp çalıştırabilirsiniz.

   • Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim bende aynen öyle yaptım. ve tüm yorumlar onaylandı her seferinde tekrarlamak gerekir değil mi

 4. PHP'ci dedi ki:

  Evet veritabanından güncelleme yapacaksanız her seferinde yapmanız gerekir.

  • Merhaba kodu çalıştırıyorum ve şu satıra eklendi diye yeşil esaj geliyor. siteme çok yorum geldiği için bu işlemi hergün yapmama gerekiyor. veri tabanına bir zararı olur mu

   • PHP'ci dedi ki:

    Sitenize gelen tüm yorumlar da zaten veri tabanına ekleme işidir. Yani sizin yaptığınız işlemin belki de yüzlerce katı her gün veri tabanınızda yapılıyor zaten. Yani sorun olmaz. Ancak tüm yorumları istinasız onaylıyorsanız neden onay zorunluluğu kullanıyorsunuz? Ayarlar içerisinde tartışma bölümünden onay gerektirmesini kaldırın, tüm yorumlar onaylansın.

   • Evet çok haklısınız ama site php veya jawa sctrip kodlarında bir hata var bulamadım bir türlü olarak bu hataya bağlı olarak zorunluluğunu kaldırdım çalışmadı

    Contactform 7 eklentisi çalışıyor ama “iletiniz başarıyla gönderildi teşekkürler” mesajı gelmiyor
    facebookta paylaştığım bir yazı diğer yazının öne çıkarılan görseliyle görünüyor .

    ve ben bu hataların nereden kaynaklandığını bir türlü bulamadım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: