phpMyAdmin ile Veri Tabanına Tablo Ekleme

Resim: MySQL tablo yapısı

veri tabanımız tablolardan oluşmaktadır ve gireceğimiz her değer bu tablolarda uygun yerlere kaydedilmelidir. Tabloların genel yapısı resim (mysql tablo yapisi) görülen excel sayfasına benzerlik göstermektedir. Değişkenler başlık satırında bulunur, her yeni eklenen veri bir satır olarak eklenir.


Resim: MySQL tablo yapısı2

örn: resimde (mysql tablo yapisi2) veri eklenim halini görebiliyoruz. Yeni bir kişiye ait bilgi eklemek istersek yeni bir satır olarak eklenecektir.

Veri Tabanına Nasıl Tablo Eklerim?

Bunun için öncelikle ekeyeceğimiz tablonun özelliklerine; içerisinde kaç tane alan olacağına, bu alanların adlarına ve bu alanlarda ne tür bilgi tutulacağına karar vermeliyiz. Biz örnek olarak resimdeki (mysql tablo yapisi) tabloyu oluşturalım.

Resim: Veritabanı içi

Veri tabanımızı oluşturmuş ancak tablo eklememiştik ve veri tabanımızı seçtiğimiz zaman resimdeki (veritabanı içi) ekrana ulaşıyorduk.

Resim: pma tablo ekle1

Yine aynı ekranı açıyoruz ve tablomuzun adı ile içerisinde kaç tane alan oluşturmak istediğimizi yazıyoruz ve git düğmesine tıklıyoruz. (pma tablo ekle1)

Resim: pma-tablo-ekle2

Yeni açılan pencerede alanların adlarını ve özelliklerini ekleyebileceğimiz bir arayüzle karşılaşıyoruz.(pma-tablo-ekle2)
Burada;

Alan: alanın adını yazmamız gereken yer

Tip: alanda ne tür veri kaydedeceksek ona uygun tipi seçmemizi salayan bölüm.

Boyut: Tip alanından seçtiğimiz bazı tiplerde uzunluk belirlememiz gerekebilir. Örn: isim en fazla 20 harf olsun diyebiliriz.

Karşılaştırma: Karakter kodlaması için kullanılıyor. Bilmiyorsak boş bırakabiliriz. Kendisi değer verecektir.

Özellikler: boş geçebiliriz

Boş: buradan içeriğin boş olup olamayacağını seçiyoruz. Örn: kişiyi numarasından ayırt edeceğimiz için numara alanının boş olmaması gerekir.

Varsayılan: Eğer yeni ver eklerken alanın birisine değer eklememişsek buraya yazmış olduğumuz değer o boş değerin yerine yazılacaktır.

Ekstra: burada dğere girmek yerine bir değerin otomatik olarak artmasını istiyorsak onu belirleyebiliyoruz. Örn: sıra numarası diye bir değişken belirlersek her seferinde bir önceki sıra numarasını alıp bir büyüğünü seçip tekrar veritabanına yazdırmak yerine buradan ototmatik arttır seçeneğini seçerek bir önceki değerden bir büyük sayının yazılmasını sağlayabiliyoruz.

Resim: pma-tablo-ekle3

Resimdeki (pma-tablo-ekle3) gibi boşlukları doldurarak tablomuzu oluşturabiliriz. Tabloyu oluşturduktan sonra resimdeki (pma-tablo-ekle4) ekrana ulaştıysak, tablomuz başarıyla oluşturulmuş demektir.

Resim: pma-tablo-ekle4

Artık soldaki menüden veri tabanımız seçtikten sonra o veritabanı için oluşturduğumuz tablolarımız listelenecektir (pma-tablo-ekle5-1 numaralı alan). O listeden istediğimiz tablomuza ulaşabiliriz. Tablomuzu açtığımızda resimdeki gibi tablonun yepısını göreceğiz. (pma-tablo-ekle5).  İstedeğimiz değişiklikleri tablo üzerindn yapabileceğimiz gibi, 2 numaralı alanı kullanarak da tabloya yeni alan ekleyebiliriz.

Resim: pma-tablo-ekle5

About these ads

phpMyAdmin ile Veri Tabanına Tablo Ekleme için 4 cevap

 1. tuğba diyor ki:

  merhaba, bilgiler için teşekkürler.. birşey daha sormak istiyorum peki resim eklemeyi, onu boyulandırmayı nasıl yapıcaz? ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirim.iyi çalışmalar.

  • PHP'ci diyor ki:

   Veri tabanına resim eklemekten mi bahsediyorsunuz acaba yoksa sayfaya eklemek mi?
   soruyu tam olarak anlayamadım açıkçası?

 2. Atakan diyor ki:

  Merhabalar, veri tabanına resim eklemekten bahsediyor yanılmıyorsam çünkü;bende o sebebten dolayı sitenizi ziyaret ettim. Veri tabanından girilen resimleri örneğin e-ticaret sitelerinde ki gibi sıralamak :)

  • PHP'ci diyor ki:

   Bahsettiğiniz yapıda resimler değil sadece resimlerin isimleri veritabanına kaydedilir. Sıralama durumunda resim adları veri tabanından çekilir ve gösterilir.

   bir ürün veritabanına eklenirken;
   urun_id, urun_resim urun_ad, urun_kategori, urun_marka, urun_fiyat, urun_miktar gibi özelliklerin kaydedileceği tablo oluşturulur.
   123123, klavyex130.jpg, klavye x130, klavye, Microsoft, 59,90, 50 bir ürünün örnek verileri bu şekilde girilir.

   Resimlerin adları veritabanına eklenirken, resimlerde gibi bir klasöre yüklenir.
   Ürün resmi gösterileceği durumda benzeri bir kod kullanılır ve resim gösterilir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

%d blogcu bunu beğendi: